Miért fontos gyermekeknél a csípő ultrahang?

Miért fontos gyermekeknél a csípő ultrahang?

Utolsó módosítás:2023.04.26

A gyermekeknél a csípő ultrahang a fizikális vizsgálat mellett fontos egy esetleges csípőficam felderítésére. Hogy mikor érdemes elvégeztetni és hogy miből áll a vizsgálat, azt Dr. Kövi Rita, a Gyermekgyógyászati Központ radiológusa mondta el.

Csípőficam

A csípőficam/csípő diszplázia- a leggyakoribb veleszületett rendellenességnek számít, melynek során a combcsont nem képes stabilan a csípőízületi vápába illeszkedni, mivel ez a vápa nem fejlődött ki jól, így túl lapos. A probléma gyakran családi halmozódást mutat, vagyis öröklődhet. Nagyobb eséllyel fordul elő lányoknál, azoknál, akik farfekvéssel születtek, valamint a születés után a csípő szabad mozgásának akadályozása (pl. túl szoros pólyázás) is kiválthatja az állapotot. Leggyakoribb tünete, hogy a combokon lévő bőrredők asszimmetrikusak egymáshoz viszonyítva, ha az egyik láb rövidebbnek tűnik, valamint lábterpesztéskor, körzéskor nem mozog a normál tartományban a végtag. Fontos, hogy hamar diagnosztizálásra kerüljön a probléma, hogy még idejében el lehessen kezdeni a kezelést. Ha ez elmarad, úgy még egészen fiatalon porckopás lép fel.

A csípő ultrahang szerepe a szűrésbenCsípő ultrahang a Gyermekgyógyászati Központban

A gyerekorvosok kötelezően szűrik a gyermekeket csípőficamra- speciális fogásokkal átmozgatják a gyermek alsó végtagjait. Ultrahangos vizsgálatra akkor van szükség, ha az említett tüneteket tapasztalja gyermekén, ha a fizikális vizsgálat alapján a gyermekorvos/védőnő szerint indokolt, illetve fokozott rizikó esetén (családban volt már hasonló, farfekvés, ikerterhesség). Ha az anamnézis és a fizikai vizsgálat alapján komoly gyanú van csípőficamra, akkor gyermekortopédiai vizsgálat javasolt. Amennyiben gyermekortopéd szakorvos belátható időn belül nem elérhető, akkor gyermekradiológus által végzett csípő ultrahang vizsgálat javasolt. Ez csupán pár percet vesz igénybe, semmilyen előkészületet nem igényel, és teljes egészében fájdalommentes. Az ultrahangos vizsgálat során jobban szemügyre lehet venni a combcsont és az ízületi vápa elhelyezkedését, formáját, érettségét- mondja Dr. Kövi Rita, a Gyermekgyógyászati Központ radiológusa.

Kezelési lehetőségek

Kisebb fokú probléma észlelése esetén legtöbbször ún. terpesznadrágot/terpeszpelenkát szükséges feladni a gyermekre. Ez segít abban, hogy a combcsont feje megfelelően helyezkedjen el a vápában, míg az elégségesen kifejlődik. Súlyosabb csípőficam esetén nem kerülhető el a gyermekortopéd szakorvosi vizsgálat, aki eldönti a további terápiát. Szükség lehet Pavlik-kengyel viselésére, ami bár ijesztően néz ki, ám a gyermekeket nem szokta zavarni, nem jár kellemetlenséggel. Szerencsére ezen kezelési módszerek az esetek többségében meghozzák a gyógyulást, így csak nagyon ritka, amikor műtéti beavatkozás indokolt.

Téma szakértője

Specialitások:

Végzett vizsgálatok:

Rendelés típusa: személyes, rendelői vizit (kizárólag gyermek ellátás, 18 éves kor alatt)

Rendelés helyszíne: Széna tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Telefonszám: +36 70 638 8493

Kapcsolódó oldalak