Véranyajegy
A véranyajegy (véranyajegy) egyfajta jóindulatú (nem rákos) daganat csecsemőknél és kisgyermekeknél. A kis erekből álló rendellenes csomó a bőrön vagy a bőr alatt jelenik meg, jellemzően a születést követő egy-három héten belül.
A gyermekkori véranyajegyek típusai
Milyen tünetei vannak a gyermekkori véranyajegyeknek?
Mi okozza a véranyajegyet gyermekeknél?
Hogyan diagnosztizálják a véranyajegyet?
Milyen lehetőségek vannak a gyermekkori véranyajegyek kezelésére?
A véranyajegy otthoni kezelése gyermekeknél
Mikor forduljon gyermekorvosához?
A véranyajegynek először gyakran nincsen látható jele, vagy csak egy halvány anyajegy van a bőrön, amely a csecsemő élete első 2-4 hónapjában világosabb színű és nagyobb lesz. Ezt a véranyajegy proliferatív fázisának nevezzük. Ezután a terület mérete és színe stabilizálódik, majd halványodni és zsugorodni kezd. Ezt nevezzük a véranyajegy involúciós fázisának. A legtöbb véranyajegy a gyermek 3-5 éves korára eltűnik. Néhány esetben maradványterületeket okozhatnak felesleges bőr vagy kanyargós, túlszaporodott kis erek, az úgynevezett telangiektáziák képében.
A legtöbb csecsemőkori véranyajegy nem okoz szövődményeket, és kezelés nélkül elmúlik. A fehér bőrű csecsemők 4-10 százaléka születik legalább egy véranyajeggyel, és háromszor-ötször gyakoribb a nőknél (különösen a világos bőrűeknél), mint a férfiaknál. A véranyajegy a koraszülött csecsemőknél is nagyobb valószínűséggel fordul elő.
A gyermekkori véranyajegyek típusai
Csecsemőkori véranyajegy
A csecsemőkori véranyajegyeknek három típusa van, megjelenés és viselkedés szerint kategorizálva:
- Felületes véranyajegy ("eperfolt")
- A felületes véranyajegy, vagy eperfolt, a véranyajegyek leggyakoribb típusa. A véranyajegy megjelenése kiemelkedő, élénkvörös folt, néha texturált felülettel. A véranyajegy lehet fokális (egy helyen található) vagy diffúz (nagyobb területen elterjedt).
- Mély véranyajegy
- A mély véranyajegy véraláfutásszerű vagy kékes színű foltnak tűnhet. Gyakran akkor diagnosztizálják csak, amikor a duzzanat nyilvánvalóvá válik, általában 2-4 hónapos kor körül.
- Kombinált véranyajegyek
- Az elváltozások mélyen a bőr alatt vannak, bőrfelületi vagy felszíni foltokkal.
Többszörös véranyajegy
Más néven multifokális véranyajegyek, ezek az elváltozások a bőrön jelennek meg, és ha ötnél több véranyajegy van, akkor megnő a belső szervek érintettségének kockázata. A többszörös véranyajegyek leggyakrabban a májat érintik. A gyermekeknél a bőrelváltozások száma néhánytól több százig terjedhet.
PHACE-szindróma
A PHACE-szindrómában szenvedő gyermekeknek nagy véranyajegyük van más rendellenességekkel kombinálva. A PHACE szindrómában szenvedő gyermekek veleszületett agyi fejlődési zavarokkal, véranyajegyekkel, fej-nyaki artériák rendellenességeivel, szívérrendszeri zavarokkal, és szemet vagy az endokrin rendszert érintő zavarokkal rendelkeznek.
Légúti véranyajegy (szubglottikus vagy diffúz véranyajegy)
A szubglottikus véranyajegy a légutakban, jellemzően a hangszalagok alatt elhelyezkedő nagyméretű értömeg. Gyakran hat-12 hónapig nőnek, majd lassan zsugorodni kezdenek. Ez egy súlyos állapot, mivel az értömeg elzárhatja a légutakat, és légzészavarokat okozhat.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Milyen tünetei vannak a gyermekkori véranyajegyeknek?
A véranyajegyek a születést követő egy-három héten belül vörös anyajegyként jelennek meg. Az élet első hat hónapjában megnőhet a méretük és kiemelkedhetnek a bőrből, de végül sok elhalványul és eltűnik. Néhány véranyajegy mélyen a bőr alatt lévő elváltozásként jelentkezik, és csak később vehető észre.
A véranyajegyek a csecsemő testén bárhol megjelenhetnek. A leggyakoribb helyek közé tartoznak:
- arc
- mellkas
- fejbőr
- hát
Gyermeke véranyajegyének mérete és színe attól függ, hogy milyen típusú.
Mi okozza a véranyajegyet gyermekeknél?
A véranyajegyek ritkán örökletesek. Nem ismert olyan élelmiszer, gyógyszer vagy tevékenység a terhesség alatt, amely a gyermeknél véranyajegy kialakulását okozná.
Hogyan diagnosztizálják a véranyajegyet?
Látogatása a gyermekorvosnál a teljes kórtörténet felvételével és alapos fizikális vizsgálat elvégzésével kezdődik. A legtöbb esetben a gyermekorvos képes lesz diagnosztizálni gyermeke véranyajegyét egyszerűen a megtekintés és az Önnel történő kórelőzmény áttekintése alapján.
Ha több információra van szükség gyermeke diagnózisának megerősítéséhez, az orvos ultrahangvizsgálatot kérhet. Az ultrahang egy olyan képalkotó vizsgálat, amely hanghullám-technológiával vizsgálja a véranyajegy méretét, és lehetővé teszi az orvos számára, hogy lássa, mennyi vér áramlik át rajta.
Ritka esetekben az orvosnak több információra lehet szüksége a bonyolultabb véranyajegyek diagnózisának megerősítéséhez. Ebben az esetben a gyermekorvos kérheti gyermeke számára a következő vizsgálatok elvégzését:
- MRI (mágneses rezonanciás képalkotó vizsgálat): Nagy felbontású vizsgálat, amely megmutatja, hogy mekkora a gyermeke véranyajegye, valamint megfigyelhető vele a véranyajegy közeli izmokhoz, idegekhez, csontokhoz és más erekhez való viszonya.
- Biopszia: Sebészeti eljárás, amelynek során egy kis szövetmintát távolítanak el gyermeke véranyajegyéből a sejtek további vizsgálatához mikroszkóp alatt.
Kapcsolódó cikkünk
RSV-fertőzés: egy szezonban többször is megbetegíthet
A fertőzésen a gyerekek nagy része átesik két-három éves kora között. Az enyhe, náthás jellegű tünetekkel kezdő RSV-fertőzés azonban olykor súlyosabb panaszokat okozhat, a gyógyuláshoz akár kórházi kezelésre is szükség lehet. Dr. Lakos Gábor gyermekgyógyász, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa összefoglalta a ...
Milyen lehetőségek vannak a gyermekkori véranyajegyek kezelésére?
A legtöbb véranyajegy 3-5 éves korig magától elmúlik, és nem igényel semmilyen kezelést. Gyermekorvosa akkor fog kezelést javasolni, ha a véranyajegy:
- elhelyezkedése miatt akadályozza az olyan létfontosságú funkciókat, mint a légzés vagy a látás.
- elfertőződik vagy vérezni kezd
- eltorzítja a gyermeke arcát vagy más testvonásait
- más, a csecsemőre nézve káros állapotokhoz társulhat.
A kezelés általában gyógyszeres kezeléssel kezdődik, amely lassíthatja a véranyajegy növekedését, sőt, akár zsugoríthatja is azt. Ha orvosilag szükséges, gyermekorvosa műtétet vagy lézerterápiát javasolhat.
A véranyajegy gyógyszeres kezelése
- Propranolol véranyajegy kezelésére: A propranolol a véranyajegy első vonalbeli terápiája gyermekeknél, ami azt jelenti, hogy a szakértők egyetértenek abban, hogy ez a leghatékonyabb első lépés a kezelésben. A propranolol egy szájon át szedhető gyógyszer, egy béta-blokkoló, amelyet általában szívproblémák, például magas vérnyomás kezelésére használnak. A véranyajegyes csecsemőknél és gyermekeknél a propranolol gátolja és összehúzza a daganathoz kapcsolódó erek növekedését, és csökkenti a daganat növekedését okozó tényezőket.
Gyermeke orvosa a propranolollal kombinálva vagy alternatívaként más gyógyszeres terápiákat is javasolhat. Ezek közé tartoznak a következők:
- Szelektív béta-blokkoló terápia: Ezek a gyógyszerek kevesebb mellékhatással járhatnak, és jelenleg vizsgálat alatt állnak.
- Helyi béta-blokkoló terápia, például timolol: Alkalmazható, ha a véranyajegy kisebb méretű. A helyi béta-blokkoló terápia lelassítja és kivilágosítja a véranyajegyet.
- Helyi antibiotikum terápia: Alkalmazható, ha a véranyajegy megjelenése alapján fertőzés gyanújára ad okot.
- Kombinált terápia: A bonyolultabb elváltozásokkal küzdő gyermekeknél két kezelés is előnyös lehet, például a propranolol és a kortikoszteroid vagy a timolol kombinációja.
A véranyajegy műtétje
A műtét ma már ritkábban fordul elő, mivel a véranyajegyek zsugorítására fejlett gyógyszereket fejlesztettek ki. Gyermekorvosa mégis műtétet javasolhat, ha:
- a véranyajegy egy létfontosságú struktúrát akadályoz, és a véranyajegy eltávolításához műtétre van szükség.
- a gyermeknek fekélyes véranyajegye van
- a véranyajegy visszafejlődött, de maradványhatásai vannak, például a bőr elváltozásai, amelyeket korrigálni kell.
Lézeres kezelés az aranyér kezelésére
A lézerterápia:
- javíthatja a bőr megjelenését a véranyajegy zsugorodása után, ha telangiektáziák vannak jelen
- csökkentheti a fájdalmat a fekélyes elváltozásokban szenvedő betegeknél
A véranyajegy otthoni kezelése gyermekeknél
Bár a legtöbb véranyajegy nem igényel kezelést, vannak olyan lépések, amelyeket otthon is megtehet a gyermeke gyógyulásának elősegítése érdekében. Mivel a bőr a növekedési fázisban megnyúlik, a véranyajegyek bizonyos területeken (ajkak, redők, pelenka alatti területek) hajlamosak lehetnek fekélyesedésre és vérzésre.
- Tartsa nedvesen az elváltozás körüli bőrt illatmentes kenőccsel
- A vérző elváltozást naponta óvatosan mossa le szappannal és vízzel.
- Alkalmazzon helyi antibiotikumot a fertőzésveszély csökkentése érdekében, és naponta többször kötözze be a sebet.
Mikor forduljon gyermekorvosához?
Hívja gyermekorvosát, ha fertőzés jelei mutatkoznak, mivel gyermekorvosa fogja irányítani a legmegfelelőbb kezelést. A fertőzés jelei a következők:
- Genny
- Kivörösödött bőr
- Fájdalom
- Magas láz
- A bőrből folyadék szivárog
- A bőr felszakad, kifekélyesedik
Akkor is mindenképpen konzultáljon gyermekorvosával, ha kérdései merülnek fel az alkalmazott terápiás módszerekkel kapcsolatban. Például:
- Ha elfogy gyermeke felírt gyógyszere
- Gyermeke nem hajlandó bevenni a gyógyszerét
- Felmerül Önben lehetséges mellékhatás észlelése, gyermeke álmos, nyűgös, nem jól etethető, légzése furcsává válik vagy zihálni kezd.
Ha gyermeke szájon át szedett szteroidokat kap, a gyógyszer szedését soha nem szabad hirtelen abbahagyni. Ügyeljen arra, hogy a receptet az utolsó adag bevétele előtt váltsa ki gyermeke. A gyermekorvosa pontos utasításokat fog adni Önnek arra vonatkozóan, hogyan kell lassan abbahagyni a gyógyszer szedését, amikor eljön az ideje.
Téma szakértői