Középfülgyulladás

Középfülgyulladás

Utolsó módosítás:2023.02.19

A gyerekek fejletlenebb immunrendszere nehezebben küzd meg a fertőzésekkel, de nem csak emiatt lehet, ha a középfülgyulladás időről-időre kiújul. A heveny középfülgyulladás az egyik leggyakoribb fülészeti betegség, mely legtöbbször vírusos nátha szövődményeként jelentkezik.

A Gyermekgyógyászati Központ szolgáltatásai a középfülgyulladás kezelésére:



Mi az a középfülgyulladás?

Középfülgyulladás esetén a középfülben, valamint annak üregrendszerében alakul ki valamilyen gyulladás. Ez lehet baktériumok vagy vírusok által okozott akut gyulladás, de lehet olyan savós fülgyulladás is, amelyet az általában ismert jellemző tünetek nem kísérnek, nincs például fokozódó fájdalom és láz. A középfülgyulladásnak alapvetően két formáját különítik el: az akut (a savós is ilyen) mellett létezik krónikus középfülgyulladás is, de a köznyelv inkább az akut formára használja ezt a megnevezést.

A fülkürt csecsemőkorban és gyerekkorban rövidebb és az izomréteg is fejletlenebb, mint felnőttkorban. A gyermekek fülkürtje sokkal laposabb szöget zár be, mint a felnőttek fülkürtje, valamint a gyermekek fülkürtjének porcos váza is lazább, mint az idősebb korban már keményebb elcsontosodott porcozat. A dobüregi szögállás és a porcok rugalmassága közti különbség miatt, a dobüreg szellőzése gyermekkorban sokkal gyakrabban gátolt, emiatt gyakrabban alakul ki fülkürthurut, akut savós középfülgyulladás, és ezek hajlamosító tényezőként szerepelnek az akut gennyes középfülgyulladás kialakulásban. 

Csecsemőkorban gyakoribbak a felső légúti betegségek is, ami kedvező körülményeket teremt a középfül betegségeinek. A gyakori felső légúti megbetegedések, ezért okai a csecsemőkorban és gyermekkorban fellépő heveny középfülgyulladás kialakulásának. 

A középfülgyulladás tünetei

  • láz
  • fülfájás (sajgó és lüktető egyaránt lehet)
  • hallásromlás
  • éjszakai fülfájás
  • váladékozás a fülből

Középfülgyulladás kialakulásakor a kórokozó az orr-garatűr felől a fülkürtön (garatot a középfüllel összekötő vékony nyálkahártyával bélelt járat) keresztül jut el a dobüregbe. A heveny középfülgyulladás kezdeti tünetei lehetnek láz, fülfájdalom, halláscsökkenés, elesettség, étvágytalanság . Ha a kisgyermek feltűnően gyakran piszkálja, nyomogatja a fülét, mindig gondoljunk egy esetleges középfülgyulladásra. A fertőzés előrehaladtával a tünetek erősödnek, magas láz, erős fájdalom, a dobhártya átszakadásával fülfolyás alakul ki. Mindehhez gyakran társul orrfolyás, torokfájás. Gyermekkorban tartósan fennálló fülkürtműködési zavar, általában megnagyobbodott orrmandula következtében kialakulhat savós- nyákos középfülgyulladás, melynek egyetlen jele a halláscsökkenés. Fájdalommal, egyéb tünettel nem jár.

A középfülgyulladás okai

  • Életkori és anatómiai sajátosságok miatt
  • Gyakori megfázások és orrdugulás
  • Megnagyobbodott orrmandula
  • Helytelen orrfújás

Az akut (heveny) középfülgyulladást legtöbbször nátha, esetleg garatgyulladás előzi meg. A két betegség ilyen szoros összefüggését anatómiai és élettani okok magyarázzák. Az orrüreg hátsó részén, az orrmandula közelében mindkét oldalon egy kis csatorna (fülkürt vagy más néven Eustach-kürt) indul a dobüreg felé. 
A fülkürtnek igen fontos szerepe van a normális dobűri nyomás biztosításában, mely a tökéletes hallás alapvető feltétele. A hanghullámokat a dobhártyáról a belső fül felé továbbító hallócsontocskák csak megfelelő nyomásviszonyok mellett működnek tökéletesen. Hangtovábbító feladatukat csak akkor tudják optimálisan ellátni, ha az üregben uralkodó nyomás megegyezik a külső légnyomással. Bármilyen - akár pozitív akár negatív – nyomásbeli eltérés, valamint, ha az üreg levegő helyett folyadékkal telik meg, halláscsökkenést eredményez. Előbbit saját magunk is tapasztaljuk, ha autóval szerpentinen hirtelen ereszkedünk vagy repülővel leszálláskor. Ilyen esetben a nyelés illetve ásítás az előbb említet fülkürtöt nyitja meg, biztosítva ezáltal a középfül és a külső levegő nyomásának kiegyenlítődését. 
Amennyiben a dobüreg normális légnyomási viszonyait nem tudja szervezetünk biztosítani, hallásunk csökken. Ez történhet úgy, ha fertőzés miatt a levegő helyét váladék foglalja el, illetve ha a fülkürt működési zavara miatt a kiegyenlítő funkció esik ki.

Gyermekkori gyakori középfülgyulladás

Középfülgyulladás kezelése a Gyermekgyógyászati KözpontbanKözépfülgyulladás magyarázataként a fülkürt sajátos anatómiája és érzékeny működése szolgál. Gyermekeknél a fülkürt még jóval rövidebb, a laza környéki kötőszövetek duzzanata miatt gyulladásban gyorsabban elzáródik, így a középfülgyulladás lefutása kedvezőtlenebb, mint felnőttkorban. A fülkürtműködést gyakran megnagyobbodott orrmandula akadályozza. Éppen ezért gyermekeknél különös figyelmet kell fordítani nátha esetén az orrváladék gyakori és alapos leszívására, a levegő áramlásának biztosítására. 
Visszatérő középfülgyulladás esetén indokolt a megnagyobbodott orrmandula műtéti eltávolítása. Ritkán, de előfordulhat, hogy a középfülgyulladás a dobhártya sérülése kapcsán alakul ki, ilyenkor a kórokozók a hallójárat felől jutnak be a dobüregbe. 
Speciális középfülgyulladást okoz a cholesteatoma, amely elszarusodó sejtek tömegének nyomásával elpusztíthatja a dobüreg csontos képleteit, megoldása minden esetben műtét.

A középfülgyulladás kivizsgálása

A heveny, bakteriális középfülgyulladás tényének megállapítása gyakran a laikus számára sem okoz különösebb nehézséget. A középfülgyulladásra jellemző tünetek (lüktető fülfájdalom, halláscsökkenés, esetleg láz,) megléte mellett nagy biztonsággal kimondható a diagnózis. Az állapot megítéléséhez, a háttér kiderítéséhez, a korszerű és megoldást nyújtó kezelés megválasztásához azonban mindig érdemes szakorvost felkeresni. A szakorvos az általános fül-orr-gégészeti szakvizsgálat során megtekinti a garatot, az orrüregeket, a hallójáratokat, a dobhártyát vizsgálva képet kap a középfül állapotáról. Képalkotó eljárások (röntgen, CT, MR) általában akkor indokolt, ha a gyakori középfülgyulladás okának felderítése, vagy az esetleges szövődmények felmérése a vizsgálat célja. 
Fontos információt ad a műszeres hallásvizsgálat. Ez részben a hallás, részben a dobűri nyomás mérését jelenti.

A középfülgyulladás kezelése

A középfülgyulladás kezelésének elsődleges feladata a dobüreg szellőzésének helyreállítása és fenntartása. Ennek érdekében kiemelt figyelmet kell fordítani csecsemő esetében a rendszeres és alapos orrszívásra, nagyobb gyermeknél a helyes és rendszeres orrfújásra. A nyálkahártya duzzanata esetén a fülkürt levegőzésének helyreállítása érdekében nyálkahártya lohasztó orrcseppeket is ajánlott használni. Fertőzéses, bakteriális eredet esetén fontos a megfelelően kiválasztott, kellő időn át alkalmazott antibiotikum. Ha a gyerekek két évnél kisebbek, gyakrabban lehet szükség antibiotikumra, az idősebbeket már inkább visszarendelik két-három nappal később, és utána döntik el, indokolt-e az antibiotikum.

A gyerekek alapesetben csak gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító gyógyszereket kapnak. Emellett a jó orrszellőzés érdekében fontos az orrcseppek használata, szükség esetén pedig az orrszívás. Kezdeti stádiumban, amikor a középfül nincs tele gennyel, hasznos lehet az infralámpázás, helyi melegítés is, amely a fül fájdalmának csökkentésére, a gyulladásos folyamat gyógyulása érdekében ajánlott. Kisgyermekeknél elterjedt a speciális fülmelegítő sapka használata, amely egyszerűbb és biztonságosabb módszer.

Az előrehaladott, gennyes középfülgyulladásnál sokszor szükséges a felgyülemlett genny elfolyásának biztosítása a dobhártya átszúrása által (fül-felszúrás). Egyes esetekben a váladék képződése, folyamatos, emiatt a dobhártyán készített nyílás tartós nyitva tartása szükséges egy kis dobhártyába rögzített szellőző tubus segítségével. Amennyiben a váladékot nem ürítjük ki, a gyulladásos folyamatok a hallócsontok károsodásához is vezethetnek, ezáltal egész életre szóló halláscsökkenést okoznak.

Középfülgyulladás szövődményei

Középfülgyulladásban a helyesen megválasztott és megfelelő ideig alkalmazott antibiotikus kezelés általában megelőzi a szövődményeket, így műtéti megoldásra ma már egyre ritkábban kerül sor. 
Ha a fülgyulladás a dobüreggel összeköttetésben lévő csecsnyúlvány (ez a fülkagyló mögötti kis üregekkel átszőtt csont) üregrendszerére is ráterjed – ez a mastoiditis. Mivel a csecsnyúlványból a váladék a szűk levezetés miatt nehezen tud ürülni, és a nyálkahártya gyulladása és duzzanata miatt is a környező csontos nyomás alá kerülnek, a csont felpuhul, beolvad. 
A gennyes középfülgyulladás legtöbbször meggyógyul, néha azonban szövődmények jelentkeznek. Ezek közül egyik legveszélyesebb a gennyes agyhártyagyulladás (meningitis). Súlyos szövődmény az agytályog kialakulása. Szövődmény jelentkezésekor a fülben lévő gyulladás megszüntetését a lehető leggyorsabban és maradéktalanul műtéti feltárás biztosíthatja. 
Gyakran előfordul, hogy a dobűri gyulladás látszólag meggyógyul, a heveny tünetek ( láz,fájdalom és a fülfolyás) megszűnik. A gyógyulás azonban nem teljes. A tünetek rövidebb-hosszabb idő múlva ismét jelentkeznek, idült gyulladás alakul ki. A nem gyógyuló, hosszabb ideje fennálló vagy ismétlődő középfülgyulladás következtében a hangvezető rendszeren (a dobhártya és a hallócsontok) maradandó elváltozások keletkezhetnek. Ebben az esetben fülműtét jelenti a megoldást, a gyulladás megszüntetését és a hallás helyreállítását.

Így előzhető meg a középfülgyulladás

A felső légutak, az orrüreg vagy a garat megfázásos eredetű gyulladásait nem szabad elhanyagolni, mert könnyen átterjedhetnek a középfülre. Fontos a rendszeres, alapos orrszívás bármilyen hurutnál, míg a kicsi nem tud orrot fújni, később pedig be kell tanítani a minél alaposabb orrfújási technikát.

Téma szakértői