Középfül gyulladása
A középfül gyulladása a középfül, azaz a dobhártya mögötti, levegővel telt, a fül apró, rezgő csontjait tartalmazó tér fertőzése. A gyermekek nagyobb valószínűséggel kapnak középfül gyulladást, mint a felnőttek.
A középfül gyulladásának tünetei
A középfül gyulladásának kockázati tényezői
A középfül gyulladásának szövődményei
A középfül gyulladásának megelőzése
A középfül gyulladásának diagnózisa
A középfül gyulladásának kezelése
A középfül gyulladásának tünetei
A középfül gyulladásának jelei és tünetei általában gyorsan jelentkeznek.
Gyermekek
A gyermekeknél gyakori jelek és tünetek a következők:
- Fülfájdalom, különösen fekvés közben
- A fül húzódása
- Alvászavarok
- A szokásosnál több sírás
- Nyűgösség
- Halláscsökkenés
- Egyensúlyvesztés
- 38 °C vagy magasabb láz
- Folyadék távozása a fülből
- Fejfájás
- Étvágytalanság
Felnőttek
Felnőtteknél gyakori jelek és tünetek:
- Fülfájdalom
- Folyadék távozása a fülből
- Hallászavarok
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mikor forduljon orvoshoz?
A középfül gyulladásának jelei és tünetei többféle állapotra utalhatnak. Fontos a pontos diagnózis és az azonnali kezelés. Hívja gyermekorvosát, ha gyermekénél:
- a tünetek egy napnál tovább tartanak
- a tünetek 6 hónaposnál fiatalabb gyermeknél jelentkeznek
- a fülfájás súlyos
- csecsemője vagy kisgyermeke megfázás, vagy más felső légúti fertőzés után álmatlan vagy ingerlékeny.
- folyadék, genny vagy vér távozását észleli a fülből.
A középfül gyulladásának okai
A középfül gyulladását a középfülben lévő baktérium vagy vírus okozza. Ez a fertőzés gyakran egy másik betegség - megfázás, influenza vagy allergia - következménye, amely az orrjáratok, a torok és az úgy nevezett Eustach-kürt eltömődését és duzzanatát okozza. Az Eustach-kürt egy pár keskeny cső, amelyek mindkét középfülből magasan a torok hátsó részén, az orrjáratok mögött futnak. A csövek garat-végi része nyílik és záródik:
- szabályozza a középfülben a légnyomást
- felfrissíti a fülben lévő levegőt
- elvezeti a normális váladékot a középfülből
A megduzzadt Eustach-kürtök elzáródhatnak, ami a középfülben folyadék felgyülemlését okozza. Ez a folyadék elfertőződhet, és a középfül gyulladásának tüneteit okozhatja. Gyermekeknél az Eustach-kürtök szűkebbek és vízszintesebbek, ami megnehezíti a folyadékok elfolyását, így nagyobb valószínűséggel dugulnak el és okozzák a középfül gyulladását.
Az orrmandulák szerepe a középfül gyulladásában
Az orrmandulák az orr hátsó részén, magasan elhelyezkedő két kis szövetpárna, amelyek az immunrendszer tevékenységében játszanak szerepet. Mivel az orrmandulák az Eustach-kürtök nyílása közelében vannak, duzzanatuk elzárhatja a csöveket. Ez a középfül gyulladásához vezethet. Az orrmandulák duzzanata és irritációja nagyobb valószínűséggel játszik szerepet a gyermekkori fülfertőzésekben, mivel a gyermekeknek a felnőttekhez képest viszonylag nagyobb orrmandulái vannak.
A középfül gyulladásának kockázati tényezői
A középfül gyulladásának kockázati tényezői közé tartoznak:
- Életkor. A 6 hónapos és 2 éves kor közötti gyermekek hajlamosabbak a fülfertőzésekre, fülkürtjeik mérete és alakja, valamint még fejlődésben lévő immunrendszerük miatt
- Bölcsődék, óvodák. A csoportos környezetben gondozott gyermekek nagyobb valószínűséggel kapnak el megfázást és középfülgyulladást, mint az otthon maradó gyermekek. A bölcsődébe, óvodába járó gyermekek több fertőzésnek vannak kitéve, például a náthának.
- Csecsemők táplálása. Azok a csecsemők, akik cumisüvegből isznak, különösen fekve, hajlamosabbak több középfülgyulladásra, mint a szoptatott csecsemők.
- Szezonális tényezők. A fülfertőzések ősszel és télen a leggyakoribbak. A szezonális allergiában szenvedőknél, amikor a pollenek száma magas, nagyobb lehet a fülfertőzés kockázata.
- Rossz levegőminőség. A dohányfüstnek való kitettség vagy a magas szintű légszennyezés növelheti a középfül gyulladásának kockázatát.
- Szájpadhasadék. A szájpadhasadékkal rendelkező gyermekek csontozatának és izomzatának eltérései megnehezíthetik a fülkürt lefolyását.
A középfül gyulladásának szövődményei
A legtöbb fülfertőzés nem okoz hosszú távú szövődményeket. Ugyanakkor az újra és újra előforduló középfül gyulladások súlyos szövődményekhez vezethetnek:
- Halláskárosodás. Az enyhe halláscsökkenés, amely jön és megy, meglehetősen gyakori a középfül gyulladásánál, de általában javul, miután a fertőzés elmúlik. Az újra és újra előforduló középfül gyulladások vagy a középfülben lévő folyadék jelentősebb halláscsökkenéshez vezethet. Ha a dobhártya vagy más középfül struktúrák tartósan károsodnak, maradandó halláscsökkenés léphet fel.
- Beszéd- vagy fejlődési késedelem. Ha a csecsemők és kisgyermekek hallása átmenetileg vagy tartósan károsodik, akkor a beszéd, a szociális és a fejlődési készségek terén késedelmet szenvedhetnek.
- A fertőzés terjedése. A kezeletlen fertőzések vagy a kezelésre nem jól reagáló fertőzések átterjedhetnek a közeli szövetekre. A masztoid, a fül mögötti csontos kiemelkedés fertőzését masztoiditisznek nevezzük. Ez a fertőzés a csont károsodását és gennyes ciszták kialakulását eredményezheti. Ritkán a súlyos középfülfertőzések átterjednek a koponya más szöveteire, beleértve az agyat vagy az agyat körülvevő hártyákat (agyhártyagyulladás).
- A dobhártya beszakadása. A legtöbb dobhártyaszakadás 72 órán belül gyógyul. Egyes esetekben sebészeti helyreállításra van szükség.
Megelőzés
A következő tippek csökkenthetik a középfül gyulladása kialakulásának kockázatát:
- Előzze meg a megfázást és más betegségeket. Tanítsa meg gyermekeit arra, hogy gyakran és alaposan mossanak kezet, és ne osszák meg egymással az evő- és ivóeszközöket. Tanítsa meg gyermekeit arra, hogy a könyökükbe köhögjenek vagy tüsszentsenek. Betegség esetén próbálja meg otthon tartani gyermekét a bölcsődéből, óvodából vagy az iskolából.
- Kerülje a passzív dohányzást. Győződjön meg róla, hogy senki sem dohányzik az otthonában. Otthonától távol is maradjon füstmentes környezetben.
- Szoptassa gyermekét. Ha lehetséges, legalább hat hónapig szoptassa gyermekét. Az anyatej olyan antitesteket tartalmaz, amelyek védelmet nyújthatnak a fülfertőzésekkel szemben.
- Ha cumisüvegből táplálja, tartsa a babát függőleges helyzetben. Kerülje, hogy fekvő helyzetben a cumisüveget a baba szájába tegye. Ne tegyen cumisüveget a kiságyba a csecsemő mellé.
- Beszéljen orvosával a védőoltásokról. Kérdezze meg orvosát arról, hogy milyen védőoltások megfelelőek gyermeke számára. A szezonális influenza elleni oltás és más bakteriális oltások segíthetnek a fülfertőzések megelőzésében.
Diagnózis
Orvosa általában az Ön által leírt tünetek és a vizsgálat alapján tudja diagnosztizálni gyermeke középfül gyulladását vagy más betegséget. Az orvos egy megvilágított eszközzel (otoszkóp) fogja megvizsgálni gyermeke fülét, a torkát és az orrjáratait. Ezután sztetoszkóppal meghallgatja gyermeke légzését is.
Pneumatikus otoszkóp
A pneumatikus otoszkópnak nevezett eszköz gyakran az egyetlen speciális eszköz, amelyre az orvosnak szüksége van a középfül gyulladásának diagnosztizálásához. Ez az eszköz lehetővé teszi az orvos számára, hogy belenézzen a fülbe, és megítélje, van-e folyadék a dobhártya mögött. A pneumatikus otoszkóppal az orvos óvatosan levegőt fúj a dobhártyához. Normális esetben ez a légnyomásra a dobhártya elmozdul. Ha a középfül folyadékkal van tele, a dobhártya mozgását alig vagy egyáltalán nem lehet megfigyelni.
További vizsgálatok
Orvosa egyéb vizsgálatokat is végezhet gyermekénél, ha kétséges a diagnózis, ha az állapot nem reagált a korábbi kezelésekre, vagy ha egyéb hosszú távú vagy súlyos problémák állnak fenn.
- Tympanometria. Ez a vizsgálat a dobhártya mozgását méri. A fülcsatornát lezáró készülék a légnyomást állítja be a csatornában, ami a dobhártya mozgását okozza. A készülék azt méri, hogy mennyire mozog a dobhártya, és közvetett módon méri a középfülben lévő nyomást.
- Akusztikus reflektometria. Ez a vizsgálat azt méri, hogy mennyi hang verődik vissza a dobhártyáról - ez a középfülben lévő folyadékok közvetett mérőszáma. Normális esetben a dobhártya elnyeli a hang nagy részét. Minél nagyobb azonban a középfülben lévő folyadék nyomása, annál több hangot ver vissza a dobhártya.
- Tympanocentézis. Ritkán az orvos a dobhártyát átszúró apró csövet használhat a folyadék középfülből történő elvezetésére - ezt az eljárást tympanocentézisnek nevezik. A folyadékot vírusokra és baktériumokra vizsgálják. Ez hasznos lehet, ha a fertőzés nem reagált jól a korábbi kezelésekre.
- Egyéb vizsgálatok. Ha gyermekének többször volt középfül gyulladása vagy folyadékgyülem a középfülben, orvosa beutalhatja hallásspecialistához (audiológushoz), logopédushoz vagy fejlesztő terapeutához a hallás, a beszédkészség, a beszédértés vagy a fejlődési képességek vizsgálatára.
A gyermekkorban előforduló gyakori fül-orr-gégészeti tünetekről kérdeztük dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Gyermekgyógyászati Központ orvosát. Segítségével áttekintjük a főbb panaszokat és azt is elmondja, hogy mikor forduljunk mindenképp orvoshoz.
Kapcsolódó cikkünk
Gyakori gyermekkori betegségek - mikor forduljunk orvoshoz?
A középfül gyulladásának kezelése
Egyes fülfertőzések antibiotikumos kezelés nélkül is rendeződnek. Az, hogy mi a legjobb gyermeke számára, számos tényezőtől függ, beleértve gyermeke életkorát és a tünetek súlyosságát.
Kiváró megközelítés
A fülgyulladás tünetei általában az első néhány napon belül javulnak, és a legtöbb fertőzés kezelés nélkül egy-két héten belül magától is elmúlik. A következő esetekben érdemes várni a terápia elkezdésével:
- 6-23 hónapos gyermekek, akiknél az egyik fülben 48 óránál rövidebb ideje enyhe középfülfájdalom jelentkezik, és a lázuk 39 °C-nál alacsonyabb.
- 24 hónapos és idősebb gyermekek, akiknél az egyik vagy mindkét fülben 48 óránál rövidebb ideig tartó enyhe középfülfájdalom jelentkezik, és a lázuk 39 °C-nál alacsonyabb.
Bizonyítékok arra utalnak, hogy az antibiotikumos kezelés hasznos lehet bizonyos középfül gyulladásos gyermekek számára. Másrészről viszont az antibiotikumok túl gyakori alkalmazása a baktériumok ellenállóvá válását okozhatja a gyógyszerrel szemben. Beszéljen gyermekorvosával az antibiotikumok használatának lehetséges előnyeiről és kockázatairól.
A fájdalom kezelése
Gyermekorvosa tanácsot fog adni a fülgyulladás okozta fájdalom enyhítésére szolgáló kezelésekkel kapcsolatban. Ezek közé tartozhatnak a következők:
- Fájdalomcsillapító gyógyszerek.
- Érzéstelenítő cseppek.
- Antibiotikus kezelés
A kezdeti megfigyelési időszakot követően gyermekorvosa javasolhat antibiotikumos kezelést gyermeke számára. A tünetek javulása után is ügyeljen az antibiotikum előírás szerinti alkalmazására. Ha gyermeke nem szedi be az összes gyógyszert, az ismétlődő fertőzéshez és a baktériumok antibiotikumokkal szembeni rezisztenciájához vezethet. Beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével arról, hogy mit tegyen, ha gyermeke véletlenül kihagy egy adagot.
A krónikus gennyes középfül gyulladásának kezelése
A dobhártyán lyukat vagy szakadást eredményező krónikus fertőzést - az úgynevezett krónikus gennyes középfül gyulladást - nehéz kezelni. Gyakran cseppek formájában beadott antibiotikumokkal kezelik. A cseppek beadása előtt utasításokat kaphat arra vonatkozóan, hogyan szívja ki a folyadékot gyermeke középfüléből a hallójáraton keresztül.
Azokat a gyermekeket, akiknél gyakoriak a fertőzések, vagy akiknél tartósan folyadék van a középfülben, szorosan figyelemmel kell kísérni. Beszéljen kezelőorvosával arról, hogy milyen gyakran kell időpontot egyeztetni a kontrollvizsgálatokra. Orvosa rendszeres hallás- és nyelvi vizsgálatokat javasolhat.
Téma szakértői