A krupp

A krupp

Utolsó módosítás:2023.04.09 19:32

A krupp tünetei

Mikor forduljunk orvoshoz

A krupp okai

Kockázati tényezők krupp esetén

Komplikációk krupp esetén

A krupp megelőzése, prevenciója

A krupp diagnózisa

A krupp terápiája, kezelése

Házi gyógymódok, mit tehet a szülő krupp esetén

 

A Gyermekgyógyászati Központ szolgáltatásai a krupp kezelésére:

 

 

A krupp, azaz laryngotracheobronchitis acuta, a felső légutak vírusos fertőzése, aminek következtében a légutak beszűkülnek, a légzés pedig nehezítetté válik. A krupp olyan köhögést okoz, ami leginkább kutyaugatáshoz hasonlít.

A kruppal együtt járó jellegzetes köhögés mellett egyéb jelei és tünetei is vannak ennek a fertőzésnek. Ilyen például a hangképző szerv, a gége (larynx), a légcső (trachea), és a hörgők (bronchusok) körüli duzzanat, ami további tüneteket okoz.

Amikor a köhögés miatt levegő kényszerül át a légút szűk járatain, a megduzzadt hangszalagok kutya- vagy fókaugatáshoz hasonló zajt keltenek. Emellett a levegővétel gyakran magas hangú, sípoló hang, amit stridornak neveznek.

A krupp leggyakrabban fiatal gyermekek esetében jelentkezik. Általában nem súlyos, a legtöbb gyermek számára elegendő a krupp otthoni kezelése, de ennek ellenére a kruppos köhögés nagyon ijesztő lehet a szülő számára.

 

A krupp tünetei

A krupp gyakran közönséges megfázásként kezdődik. Azonban, ha elegendő duzzanat, irritáció és köhögés van, a gyermekben kialakulhat:

 

  • Hangos, ugató köhögés, amelyet súlyosbít a sírás és a további köhögés, szorongás, ami a súlyosbodó tünetek ördögi körét idézi elő.
  • Láz
  • Rekedtes hang
  • Hangos, stridoros, nehézkes légzés
  • Kapkodó légzés
  • Száraz belégzési hang
  • Sípolás, ami azt mutatja, hogy a légutak beszűlültek
  • Öklendezés, hányás a folyamatos köhögés miatt

 

A krupp tünetei gyakran éjjel rosszabbodnak, és általában 3-5 napig tartanak.

A kruppos roham viszont egy életveszélyes állapot, melynek következménye lehet oxigénhiány, a szervezet kimerülése, és a légutak akár teljes elzáródása.

Mikor forduljunk orvoshoz

Fel kell keresni a gyermekorvost, ha a tünetek súlyosak, súlyosbodnak, 3-5 napnál tovább állnak fenn, vagy nem javulnak az otthoni kezelésre.

Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a gyermek:

 

  • Hangos, magas légzési hangokat ad ki, mind be-és kilégzéskor egyaránt
  • Magas légzési hangot hallat olyankor, amikor nem sír
  • Nyálfolyás jelentkezik, vagy nyelési nehézségei adódnak
  • Nyugtalannak, idegesnek tűnik, vagy épp ellenkezőleg, nagyon gyengének és kimerültnek látszik
  • A szokásosnál gyorsabban veszi a levegőt
  • Küzd a légvételért
  • Kékes, szürkés árnyalatú az orr körül, a száj nyálkahártyája, ajkak, illetve a körmökön

 

A krupp okai

A kruppot általában vírusfertőzés okozza, leggyakrabban a parainfluenza vírus. Azonban emellett más vírus is okozhat kruppot, például kanyaró, adenovírus, légúti syncytiális vírus (RSV)

A gyermekek megfertőződhetnek úgy is, ha belélegzik a levegőben található vírussal fertőzött cseppeket, amelyek a fertőzöttek tüsszentésével vagy köhögésével kerültek a levegőbe, ahonnan azok belélegzésre alkalmasak. A fertőzöttek felső légutaiból kitüsszögött és köhögött vírusrészecskék a játékokon és más felületen is megtapadnak és túlélhetnek. Ha a gyermekek megérintik a vírusos felületeket, majd a szemüket, orrukat vagy szájukat, a fertőzés bekövetkezhet. Összességében elmondható tehát, hogy a krupp nem csupán direkt cseppfertőzés, felsőlégúti aeroszol formájában terjed, hanem kontaminált, fertőzött felülettel egyaránt.

Gyakrabban fordul elő a hűvösebb, őszi – téli időszakban.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Kockázati tényezők krupp esetén

A 6 hónapos és 3 éves kor közötti gyermekeknél a legnagyobb a krupp kialakulásának kockázata. Feltehetőleg, mivel a gyermekek légutai kicsik, valószínűleg több tünetük lesz krupp esetén. A krupp ritkán fordul elő 6 évesnél idősebb gyermekeknél, tzenéveseknél és felnőtteknél, ugyanis ezután a légutak kellő átmérővel rendelkeznek ahhoz, hogy egy esetleges nyálkahártya-duzzanat mellett is biztosított legyen a levegő áramlása a légutakban, illetve ekkor már az immunrendszer is megfelelően tud védekezni a fertőzést okozó vírusok ellen.

 

Komplikációk krupp esetén

A legtöbb kruppos fertőzés enyhe kimenetelű, azonban kis számú gyermeknél előfordulhat, hogy a légutak eléggé megduzzadnak ahhoz, hogy légzési problémákat okozzanak. Ritkán a légcső bakteriális fertőzése is előfordulhat a vírusfertőzés mellett, tehát felülfertőződés következik be. Ez légzési nehézségeket okozhat, és azonnali orvosi ellátást igényel.

A krupp megelőzése, prevenciója

A krupp megelőzése érdekében ugyanazokat a lépéseket lehet megtenni, amit megfázás megelőzésére, vagy influnza járvány idején a fertőzés elkerülése érdekében.

  • A legfontosabb lépés a gyakori kézmosás szappannal és langyos vízzel legalább fél percig
  • A gyermekek betegektől való távol tartása
  • A közösségbe járó gyermekek ösztönzése arra, hogy ne a tenyerükbe köhögjenek vagy tüsszentsenek, hanem a könyökhajlatukba, ezzel elkerülve azt, hogy vírusrészecskék kerüljenek a játékokra, kilincsre stb.
  • A gyakran megérintett felületek tisztítása

A súlyosabb fertőzések elkerülése érdekében, amelyek kruppot okozhatnak, fontos a gyermekek oltását naprakészen tartani. A diftéria és a Haemophilus influenzae b típusú (Hib) vakcina védelmet nyújt a legritkább, de legveszélyesebb felső légúti fertőzések ellen. Hazánkban mindkettő védőoltás (Hib, Diphteria) kötelező a gyermekek számára.

A parainfluenza vírusok ellen egyelőre nincs védőoltás, többek között ezért is kiemelkedően fontos a prevenció más módja.

A krupp diagnózisa

A kruppot általában a gyermekorvos a tünetek alapján diagnosztizálja. Először is fontos kizárni más egyéb olyan tényezőt vagy állapotot, ami szintén a légutak szűkítését, elzáródását okozhatja, tehát differenciál diagnosztizálni kell többek között az epiglottitistől, gégeödémától, asztmától, bakteriális légcsőgyulladástól.

A gyermekorvos:

  • Figyeli a gyermek légzését
  • Fonendoszkóppal meghallgatja a gyermek mellkasát
  • Megvizsgálja a gyermek torkát

Néha röntgenfelvételre vagy egyéb más vizsgálatokra is szükség lehet más betegégek kizárására vagy az adott betegség megerősítésére. A nyaki röntgenfelvétel mutathatja a légcső szűkületét, ami toronyra emlékeztető rajzolatot mutat.

A krupp terápiája, kezelése

A kruppos gyermekek többsége otthon is kezelhető. Ennek ellenére a krupp lehet veszélyes, olyannyira, hogy a gyermekkel orvoshoz kell fordulni, vagy a sürgősségi osztályra vinni, esetleg hosszabb kórházi ellátást is igényelhet a helyzet. A kezelés általában a tünetek súlyosságán alapul.

Azonban fontos kiemelni, hogy a tünetek észlelése esetén, a gyermekorvost javasolt már a legelején felkeresni!

Fontos, hogy a gyermeket megvigasztalja és megnyugtassa a szülő, mert a sírás és szorongás tovább ronthatja a légutak duzzadását, és mégjobban megnehezítheti a légzést.

Ezenkívül elengedhetetlen a folyadékpótlás. Biztosítani kell, hogy a gyermek sok folyadékot igyon, elkerülve a kiszáradást.

Gyógyszerek:

A leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek a következők:

  • Kortikoszteroid: kortikoszteroid - mint például a dexametazon – adható a légúti duzzanat csökkentésére. A tünetek általában néhány órán belül javulni kezdenek. Az adagolás történhet tabletta formájában több napig, vagy egyetled adag dexametazon injekció formájában a hosszan tartó hatásai miatt.Emellett, kortikoszteroidot lehet alkalmazni kúp formájában is, hazánkban ez a legelterjedtebb.
  • Epinefrin: az epinefrin (vagy adrenalin) hatékonyan képes csökkenteni a légúti duzzanatot, ha súlyosabb tünetek is kapcsolódnak hozzá. A gyógyszer bevehető inhalációs formában is, porlasztó segítségével. Gyorsan ható készítmény, de hatástartama rövid.

Kórházi ellátás:

Súlyos krupp esetén előfordulhat, hogy kórházi ellátásra van szükség. Ebben az esetben a gyermeknek megfigyelésre és több kezelésre van szüksége.

Abban az esetben, ha az oxigénszaturáció ( a vér oxigéntartalma) 92% alatt van, a betegeknek oxigént kell kapniuk. Az oxigénterápia úgynevezett „ráfújásos” módszerrel történik. Ez azt jelenti, hogy az oxigénforrást a gyermek arca elé helyezik. Ez azért előnyösebb, mint az oxigénmaszk használata, mert kevésbé zaklatja fel őket.

Kapcsolódó cikkünk

Elindult az allergiaszezon! Ezekre figyelj gyermekednél!

Elindult az allergiaszezon! Ezekre figyelj gyermekednél!

Egyre fiatalabb korban jelentkezik a szénanátha, amiről sokan nem is tudják, hogy nem nátha, hanem allergia! Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Gyermekgyógyászati Központ orvosát arról kérdeztük, szülőként milyen tünetekre figyeljünk, hogyan különböztethetjük meg a szénanáthát a vírusos náthától ...

 

Házi gyógymódok, mit tehet a szülő krupp esetén

 

  • A krupp az esetek nagy részében 3-5 napon belül elmúlik, a tünetek 48 óra elteltével enyhülést mutatnak.  Addig is, fontos a nyugalom megőrzése, a kisgyermek vígasztalása, nyugodt, békés környezet megtremtése, és a sírás kerülése, ugyanis az a légzést nehezíti.
  • Javasolt a gyermekorvos felkeresése, hogy a szülő tájékozódjon, illetve fel tudjon készülni az esetlegesen kialakuló kruppos roham felismerésére és kezelésére
  • Párás, hűvös levegő biztosítása. A levegő nedvesítéséhez párásító használata javasolt
  • Fontos kiemelni, hogy a meleg gőz alkalmazása nem javasolt
  • Segítheti a tünetek csillapítását a hideg levegő, ilyenkor praktikaként vetheti be a szülő, hogy a szoba ablakát kinyitja, ügyelve arra, hogy a gyermek ne fázzon meg
  • Gyermeket felöltöztetve ki kell vinni a hideg levegőre, és ha a köhögés nem csillapodik, a gyermek légzése nem könnyül, orvoshoz kell fordulni, súlyosabb tünetek észlelése esetén, ha a köhögés nem múlik, a gyermek kékül, sípoló légzést hallat, illetve a mellkas behúzódik, azonnal mentőt kell hívni
  • Kényelmes ülőhelyzet biztosítása a kisgyermek számára, akár ölben, akár babaülésben.
  • Az egyenes ülés könnyíti a légzést
  • Folyadékpótlás! – csecsemőknek megfelelő az anyatej vagy a tápszer, az idősebb gyermekek számára a leves, fagyasztott gyümölcsből készült nyalóka, hideg ital fogyasztása. A meleg ront a kialakult helyzten
  • Pihenés, alvás. Ez segíthet a kisgyermekeknek a vírus elleni küzdelemben.
  • Láz- és fájdalomcsillapítás

 

A köhögés napközben enyhülhet, azonban éjszaka visszatérhet, és a tünetek hajnalban vagy az éjszaka folyamán súlyosbodhatnak is.

Érdemes lehet ilyenkor a kisgyermek közelében maradni, vagy akár ugyanabban a szobában aludni, hogy gyorsan lehessen intézkedni, ha a tünetek esetleg súlyosbodnának.

 

Összegzésképpen fontos megemlíteni ismét, hogy a kruppos megbetegedésért nagy százalékban vírusok felelnek. Ha komplikációmentes a betegség, 3-5 napon belül, otthoni körülmények között is gyógyul, azonban az egyike azoknak a betegségeknek, amelyek a tünetek kisfokú súlyosbodása esetén is azonnali orvosi ellátást igényelnek. Akinél már korábban előfordult kruppos roham, célszerű otthon szteroidos kúpot tartani és hideg párásító eszközt beszerezni.

Téma szakértői